Komodo jest jedną z piękniejszych wysp Indonezji, leżącą w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie. Komodo słynie przede wszystkim z zamieszkujących wyspę niesamowitych stworzeń tzw. waranów z Komodo, będących gatunkiem endemicznym, a zatem nie występującym nigdzie indziej na świecie.

Komodo | Komodo jest jedną z piękniejszych wysp Indonezji

Komodo | Komodo jest jedną z piękniejszych wysp Indonezji (Komodo by Gabriel ^(oo)^ na licencji CC BY 2.0)

Warunki do nurkowania

Indonezja to fascynujący kraj, położony na ok. 17 tysiącach wysp, z których duża cześć jest niezamieszkana. Ten kierunek turystyczny cieszy się szczególnym zainteresowaniem miłośników nurkowania. Komodo razem z Bali stanowi popularny cel nurkowych wypraw.

Historia nurkowania w Indonezji jest stosunkowo krótka, dlatego też wciąż jeszcze odkryć tu można wiele ciekawych nurkowisk, niezdobytych jeszcze przez tłumy turystów.

Warunki nurkowe na Komodo są wprost wyśmienite, a nurkowiska są bardzo zróżnicowane. Widoczność sięga tu nawet 30 metrów, a temperatura wody wynosi około 24-27° C. Na Komodo znajdziemy zarówno spokojne laguny, w których można podziwiać fantastyczne koralowce, a także miejsca bardziej niebezpieczne i polecane tylko doświadczonym nurkom, głównie ze względu na występujące w nich silne prądy morskie.

Wyspa Komodo, pobliska Rinca oraz wiele mniejszych wysp wchodzą w skład Parku Narodowego Komodo, który widnieje na liście światowego Dziedzictwa UNESCO.

Planując wyprawę nurkową na Komodo, należy wziąć pod uwagę kaprysy lokalnej pogody: w styczniu i w lutym panuje tu pora deszczowa, zaś między listopadem a lutym wieje silny monsun.

Komodo | Podwodny świat Indonezji

Komodo | Podwodny świat Indonezji (Scuba diving Indonesia - Bali - Komodo - Bunaken 2008 by Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten na licencji CC BY 2.0)

Nurkowanie z wielkimi rybami

Jeśli ktoś ceni sobie spotkania „oko w oko” z wielkimi rybami, wyprawa na Komodo z pewnością go nie zawiedzie.

Można spotkać tu polujące ławice tuńczyków i barakud. Tuńczyki żyją tu w ogromnych ilościach (Morze Flores jest znaczącym centrum połowów tego gatunku).

Atrakcję stanowią także licznie występujące w okolicznych wodach manty, które ustawiają się pod prąd w oczekiwaniu na plankton. Manty występują tu całymi stadami, liczącymi po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Podwodne widowisko z ich udziałem jest naprawdę spektakularne. Te biało-czarne ryby z rodziny chrzęstnoszkieletowych, zachwycają swoim pięknem i rozmiarem. Rozpiętość ich płetw wynosi nawet kilka metrów. Zwierzęta te, oczekując na plankton, są bardzo powolne, dzięki czemu, ku uciesze nurkujących, bez przeszkód można je obserwować. Warto jednak pamiętać, że ryby te są dość płochliwe.

W okolicach Komodo żyje także wiele rekinów. Często spotyka się tu rekiny rafowe, czasem można wypatrzeć także rekiny wielorybie. Występują tu również żarłacze grube, pielęgniarze oraz rekiny czarnoczube.

Komodo | W wodach Komodo występują również żółwie i węże morskie.

Komodo | W wodach Komodo występują również żółwie i węże morskie. (Scuba diving Indonesia - Bali - Komodo - Bunaken 2008 by Ilse Reijs and Jan-Noud Hutten na licencji CC BY 2.0)

Podwodne pastwiska

Bardzo interesującymi stworzeniami żyjącymi w okolicach Komodo są morskie ssaki z rzędu syren – dugongi. Dugongi, przez Polaków często nazywane „krowami morskimi”, to zwierzęta niesamowite. Długość ich ciała wynosi około 4 metrów, waga zaś sięga 400 kilogramom. Dugongi żyją w ciepłych zatoczkach, których dno jest porośnięte morską trawą (stąd skojarzenie z pasącymi się krowami). Ponieważ zwierzęta te żerują nocą, najłatwiej spotkać je nad ranem.

Innym ciekawym osobnikiem jest wargacz garbogłowy, powszechnie zwany napoleonem. Długość ciała tej ryby może dochodzić do 2 metrów, a waga sięgać nawet 200 kilogramów. Napoleony zachwycają przepięknymi kolorami i niezwykłą budową ciała – na ich czole znajdują się charakterystyczne garby tłuszczowe.

Wargacze garbogłowe i dugongi znajdują się pod ścisłą ochroną.

W wodach Komodo występują również żółwie i węże morskie.

Uwaga: podczas nurkowania warto zdawać sobie sprawę, że tam, gdzie występują wielkie ryby, na ogół widoczność jest znacznie gorsza, ze względu na ogromną ilość planktonu.

Komodo | Manta (Manta birostris)

Komodo | Manta (Manta birostris) (manta ray by jon hanson na licencji CC BY-SA 2.0)

Rafa koralowa

Na obszarze Parku Narodowego Komodo występuje unikalny ekosystem. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowego położenia – cieśnina znajdująca się pomiędzy wyspami Rinca i Komodo jest zlokalizowana w miejscu, gdzie Ocean Indyjski styka się z Pacyfikiem (obszar ten nazywamy morzem Flores). W ten sposób ciepłe tropikalne wody z północy mieszają się z chłodnymi wodami z południa.

Na terenie parku występuje ponad 250 gatunków koralowców twardych oraz kilkadziesiąt gatunków gąbek i korali miękkich.

Zainteresują Cię również

Sztuczne wyspy w Dubaju Sztuczne wyspy w Dubaju
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są dziś już jedynym krajem posiadającym sztuczne wyspy z luksusową zabudową,...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Galesnjak – Wyspa Zakochanych! Galesnjak – Wyspa Zakochanych!
W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko...
Pag – wyspa bez drzew Pag – wyspa bez drzew
Pag jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Położona jest na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Jej...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...