Kiedy jechać do Indonezji?

11 lipiec 2012.

89
com_content.article
(18 razy zagłosowano, średnia ocena 4.22 na 5)
Kiedy jechać do Indonezji?4.22 out of 50 based on 18 voters.


Indonezja rozciąga się od 5° na półkuli północnej do 10° na południowej. Kraj jest dosyć rozczłonkowany, ponieważ składa się z wielu różnorodnych wysp. Największymi wyspami są Sumatra, Jawa, Borneo i Sulawesi. Jedną z najbardziej znanych wysp jest nieco mniejsza wyspa Bali.

Indonezja | Świątynia Ajuna, Java
Indonezja | Świątynia Ajuna, Java (by Cillian Storm )

Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego, na wielu znajdują się (albo znajdowały się) lasy deszczowe. Nawet jeśli wyspy są do siebie zewnętrznie podobne, to warunki klimatyczne panują na nich jednak różne. Zasadniczo również tutaj temperatury w wyższych położeniach są niższe, ale ilość opadów zależy w pierwszym rzędzie od wiatrów, które oddziaływają na wyspę.

Panującym wiatrem jest w Indonezji monsun północny (między listopadem i marcem), jak również monsun południowy (maj do września). Fazy przejściowe ze zmiennymi wiatrami występują w kwietniu i październiku.

Opady deszczu

Większość wysp wykazuje rodzaj klimatu równikowego. Opady deszczu występują w każdej porze roku i osiągają roczne sumy od 3000 mm do 4000 mm, a w górach lokalnie ponad 6000 mm. W wielu miejscach występują dwie pory deszczowe, przy czym wybrzeża południowe i obszary na południe od równika są bardziej deszczowe podczas monsunu południowego, wybrzeża północne i części wysp położone na północy otrzymują więcej deszczu w okresie monsunu północnego. Bardzo dobrze widać te różnice, kiedy porównuje się warunki klimatyczne np. Dżakarty (północne wybrzeże Jawy) z warunkami Balikapan (południowe wybrzeże Borneo).

Indonezja | Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego
Indonezja | Wiele indonezyjskich wysp jest górzystych, pochodzenia wulkanicznego (by idirectori )

Opady są z pewnością głównym tematem, jeśli ktoś interesuje się podrożą do Indonezji. Jak wspomnieliśmy, pada tutaj właściwie przez okrągły rok. Opady są często gwałtowne, a do tego dochodzą mniej lub bardziej gwałtowne burze. Niektóre części Indonezji zaliczają się do najbardziej burzowych regionów na świecie.

Tutejsze wysokie ilości opadów widać wyraźnie, kiedy weźmie się za przykład Dżakartę. Dżakarta uchodzi za jeden z najsuchszych zakątków Indonezji, a mimo to otrzymuje wielokrotnie więcej deszczu niż większość uważanych za deszczowe miast Europy.

Średnie temperatury

Temperatury powietrza są – typowe dla klimatu równikowego - przez cały rok stabilne z niewielkimi wahaniami. Na obszarze nadmorskim termometry wskazują przez cały rok przeciętne wartości ok. 27° C. W ciągu dnia temperatury sięgają ponad 30° C, nocami spadają do ok. 24° C. Niższe wartości notuje się właściwie tylko w górach (15° C do 25° C) oraz lokalnie w głębi wysp (20° C do 30° C). Stosunkowo wysoka wilgotność powietrza 90-95% sprawia, że prawie wszędzie jest bardzo duszno.
W rzeczywistości obserwuje się w Indonezji tylko dwa stany pogody: bardzo słonecznie i pięknie, albo pochmurno i deszczowo.

Indonezja | Mieszkaniec Indonezyjskich lasów deszczowych
Indonezja | Mieszkaniec Indonezyjskich lasów deszczowych (by idirectori )

Najlepsza pora na wyjazd do Indonezji

Za optymalny czas podróży do Indonezji uważa się miesiące od maja do października. Teoretycznie jest wtedy pora sucha. Ale nie wszędzie. Dotyczy to wszystkich obszarów położonych na północy albo na północ od równika. Dla wszystkich regionów położnych na południe trzeba raczej wybrać październik do kwietnia. Na Jawie porę suchą można stwierdzić między czerwcem i październikiem. Na Sumatrze zaś nie ma wcale wyraźnej pory suchej. Często we wrześniu jest tutaj stosunkowo korzystna pogoda. Na małych wyspach Sunda okres suchy przypada na kwiecień do października. W przypadku całej Indonezji można polecić miesiąc wrzesień.